هارد بتن چیست؟

هارد بتن یا هارد ملات گونه خاصی از مصالح ساختمانی است که برای کف سازی محیط های مختلف به کار می رود. این نوع مصالح به شکل پودرهای رنگی به فروش می رسند که باید با ملات اصلی ترکیب شده و برای پوشاندن سطح زمین به کار روند. در تولید هارد بتن از ژل های میکروسیلیس استفاده می شود. در نتیجه، ضمن حفظ خواص بتن، مقاومت آن را در برابر عوامل آسیب رسان به بتن چندین برابر خواهد کرد. عمده کاربرد هارد بتن برای محیط های پر ترددی است که سطح زمین نیاز به مقاومت بالا دارد. محیط هایی مانند پارکینگ ها، نمایشگاه ها، تالارها و مسیرهای پر رفت و آمدی که تردد خودروها در آن ها بالا است، اصلی ترین مصرف کننده های هارد بتن هستند.

به نظر می رسد هارد بتن نام نامربوطی است که به این نوع مصالح ساختمانی اطلاق می شود. زیرا هارد بتن ساختار پودری شکل دارد و باید با ماده بتن اصلی ترکیب گردد. البته منظور از ترکیب، به کار بردن آن به صورت ملاتی جداگانه (در ترکیب با آب) پس از اجرای بتن معمولی است. هر چه مدت زمان چرخاندن ماله پروانه ای بر روی ملات ترکیب شده با هارد ملات بیشتر باشد، صیقلی شدن سطح بیشتر بوده و بر جذابیت کف زمین افزوده می شود. مخصوصا اینکه هارد ملات عمدتا در رنگ های زیبا و جذاب تولید می گردد و بنابراین به زیبایی محیط کمک خواهد کرد.

ویژگی های هارد بتن در کف سازی

ویژگی های هارد بتن در کف سازی

هارد بتن که ممکن است آن را با عنوان هارد ملات نیز بشناسید، نوعی مصالح ساختمانی پودر مانند شبیه به سیمان است که مقاومت بتن معمولی را به طور قابل توجهی بالا می برد. در واقع، به کار بردن هارد بتن پس از اجرای بتن معمولی کمک می کند تا علاوه بر حفظ خصوصیات بتن اولیه، قابلیت مقاومت سطح در برابر ضربه و فشار افزایش یابد. استفاده از هارد بتن باعث می شود تا کف ساختمان ها و محیط های پر تردد از جمله پارکینگ ها، حیاط ها، کارگاه ها، نمایشگاه های اتومبیل، مغازه ها و گاراژهای تعمیر خودرو، از سایش یا ترک خوردن در امان بمانند. مقاومت بالای پودر هارد بتن باعث می شود تا در سرما و گرما از ذوب یا یخ زدگی سطح جلوگیری به عمل آورد.

هارد بتن در رنگ های متنوع و جذابی تولید می گردد. به همین دلیل، پس از ترکیب با ملات بتنی و یا پس از پاشیده شدن بر روی سطح بتن کاری شده، زیبایی محیط را دو چندان می کند. البته نحوه استفاده از آن و صیقلی کردن سطح به کمک ماله پروانه ای، تاثیر بسزایی بر کیفیت ظاهری و کاربردی آن خواهد داشت.

از ویژگی های دیگر هارد بتن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • قابلیت نصب آسان
 • سازگاری کامل با محیط زیست
 • عدم نیاز به ترمیم برای طولانی مدت
 • افزایش مقاومت بتن در برابر خوردگی، ضربه و فشار
 • قابلیت استفاده بر روی سطوح قدیمی و بازسازی سطوح آسیب دیده
 • اصطکاک بالا و جلوگیری از لغزندگی کف 
 • مقاومت بالای خمشی
 • دارای قابلیت حفظ کیفیت در مقابل بنزین و روغن
 • تنوع رنگی پودرهای هارد بتن

ویژگی های هارد بتن در کف سازی

با توجه به خاصیت غیرلغزنده بودن هارد بتن، استفاده از این نوع ماده در کف سازی انواع کارگاه ها و کارخانه های صنعتی باعث می شود تا ایمنی کارگران حفظ شود. همچنین، این نوع مصالح ساختمانی به راحتی در برابر فشارهای وارد بر سطح مقاومت خواهند کرد. به همین دلیل، با قرار دادن بارهای سنگین بر روی سطوح اصلاح شده با هارد بتن، هیچ گونه آسیبی به آن ها وارد نخواهد شد.

انواع هارد بتن

هارد بتن در رنگ های متنوعی تولید و به بازار عرضه می شود. استفاده از رنگ های جذاب شامل زرد، قرمز، آبی، سبز، نارنجی و رنگ های دیگر در ساخت پودر هارد بتن باعث می شود تا ظاهری زیبا به محیط داده شود. البته رنگ های تیره تری مانند طوسی نیز وجود دارند که برای محیط های کارگاهی و کارخانه ای که سطح آلودگی آن ها بالاتر است، مناسب تر خواهند بود.

به این ترتیب، افراد می توانند بر اساس نوع کاربری محیط، بهترین نوع و رنگ هارد بتن را انتخاب کرده و در محیط به کار ببرند. 

لازم است به این نکته دقت شود که هر چه نحوه استفاده از هارد بتن اصولی تر و ماله کشی آن دقیق تر باشد، سطح زمین صیقلی تر بوده و رنگ آن جلوه زیباتری خواهد داشت.

انواع هارد بتن

کاربرد هارد بتن

ممکن است این گونه تصور کنید که هارد بتن می تواند به تنهایی بر روی زمین اجرا گردد. اما لازم است بدانید که عمده کاربرد هارد بتن (یا هارد ملات) در ترکیب با بتن معمولی یا سنگدانه ها است. در اصل، برای استفاده از هارد بتن لازم است پودر آن با آب ترکیب شده و یا بر روی سطح آماده شده با بتن معمولی، پاشیده شود. در نهایت، به کمک ماله پروانه ای کف زمین به حالت صیقلی و مسطح در خواهد آمد.

از هارد بتن در کف سازی انواع مکان های زیر استفاده می شود:

 • پارکینگ ها
 • نمایشگاه ها
 • محل های پر تردد برای عبور افراد و خودروها
 • کارخانه ها
 • کارگاه های صنعتی
 • کارواش ها و تعمیرگاه ها
 • نیروگاه ها و محل های نصب انواع ژنراتور
 • محل نگهداری ماشین آلات سنگین و صنعتی
 • محل های مرتبط با نگهداری یا فرود آمدن هلیکوپتر
 • سکوهای سوخت گیری خودروها
 • محل های مخصوص بارگیری

تولید هارد بتن توسط بنیاد بتن

به طور کلی، هر محیطی که پر تردد و پر رفت و آمد باشد، باید به کمک هارد بتن کف سازی گردد. استفاده از این نوع مصالح باعث افزایش مقاومت کف زمین شده و نیاز به ترمیم سطح را برای مدتی طولانی از بین خواهد برد. زیرا کاربرد هارد بتن با کیفیت بالا از انبساط و انقباض و اعمال فشار به سطح جلوگیری کرده و در نتیجه مانع از ترک خوردن آن خواهد شد.

تولید هارد بتن توسط بنیاد بتن

در حال حاضر کارخانه های مختلفی به تولید هارد بتن با رنگ ها و کیفیت های متنوعی می پردازند. یکی از بهترین تولید کنندگان هارد بتن، شرکت بنیاد بتن است که بر اساس فرمول بندی های استاندارد به تولید این نوع پودرهای پرکاربرد می پردازد. تجربه نشان داده است که استفاده از هارد بتن بنیاد بتن به حفظ کیفیت کف و زیباسازی محیط مورد نظر کمک شایانی می کند. به منظور اطلاع از انواع هارد بتن و کیفیت آن ها می توانید با کارشناسان بنیاد بتن تماس حاصل فرمایید.

نوشتن دیدگاه