بنیاد بتن اصفهان ابتدا تحت عنوان کارگاه تولیدی تیرچه و قطعات بلوکی به عنوان بخشی از ساختار بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اصفهان اغاز به کار نمود. در سال 1372 این کارگاه تولیدی با توسعه ساختار و تجهیزات بیشتر به صورت مستقل تحت نام سازمان بنیاد بتن اصفهان به فعالیت خود ادامه داد که در آن زمان نیز بخشی از بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اصفهان بود. در سال 1386 با نام شرکت بنیاد بتن اصفهان (سهامی خاص) در دفتر ثبت اسناد استان ثبت گردید و صد در صد (100%) سهام آن متعلق به شرکت بنیاد بتن ایران می باشد.

سه مجموعه تولیدی این شرکت که با گستره جغرافیایی مناسب در استان اصفهان قرار دارد به برترین دستگاه های تولید، حمل و پمپاژ بتن مجهز شده اند. استفاده از انواع مواد افزودنی در تمام بتن های تولیدی این شرکت و تولید بتن با آب گرم در زمستان نشانه ای از توجه ویژه شرکت بنیاد بتن اصفهان به پایایی و دوام سازه های مشتریان خود می باشد.

سرآغاز فعالیت های بنیاد بتن اصفهان در سال 1363 با تولید بلوک و تیرچه ساختمانی شکل گرفت. در آن سال ها بحث تولید بتن آماده به شیوه مدرن در صنعت ساختمان رواج نیافته بود و عمده بتن مصرفی در پروژه های ساختمانی به صورت دستی در محل پروژه ساخته می شد. به مرور زمان و با تغییر رویه در بحث تولید بتن آماده و لزوم رعایت نکات فنی و کیفی در این خصوص و الزام سازمان استاندارد مبنی بر استفاده از بتن آماده تولید شده در کارخانجات دارای مجوز از سوی این سازمان، شرکت بنیاد بتن به عنوان یکی از نخستین شرکت های دارای پروانه استاندارد در این خصوص اقدام به تولید بتن آماده با کیفیت نمود و هرساله با ارتقا و افزودن ماشین آلات مدرن در این عرصه به سیستم خود به یکی از تامین کنندگان اصلی بتن آماده در سطح استان مبدل گردیده است و از همان زمان به صورت مداوم بر امر ارتقای کیفیت محصولات خود استمرار ورزیده است.

از آن جا که هدف از تشکیل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کمک به احداث مسکن محرومین، بازسازی مناطق محروم کشور احداث راه و معابر شهری و بازسازی مناطق زلزله زده و سیل زده در شرایط بحرانی می باشد. کلیه شرکت های و سازمان های زیرمجموعه بنیاد مسکن نیز ملزم به رعایت اصول و به کارگیری حداکثر توان و ظرفیت خود در راستای نیل به این اهداف می باشند.

از جمله موارد قابل ذکر می توان به حضور تیم فنی و پرسنل بنیاد بتن اصفهان در مناطق زلزله زده رودبار و منجیل در سال 1369، زلزله بم در سال 1384، زلزله ورزقان در سال 1391، سرپل ذهاب در سال 1396 و اخیرا سیل استان لرستان در سال 1397 که مشغول امر خدمت رسانی به هموطنان و بازسازی این مناطق بوده اند.